Rozwój osobisty z perspektywy terapeuty Gestalt
- Adam Bajkowski
- 21 cze 2017
- 3 minut(y) czytania

W artykule chciałbym przedstawić kilka refleksji na temat zakresu odpowiedzialności terapeuty i klienta za zmianę w terapii. Opiszę też jak wybrać odpowiedniego specjalistę. W indywidualnej psychoterapii Gestalt biorą udział dwie osoby: terapeuta i klient, a psychoterapię można rozumieć jako wszystko to, co wydarzy się pomiędzy nimi. Terapeuta to specjalista, którego zadaniem jest tworzenie optymalnych warunków do rozwoju klienta, zmniejszenia jego cierpienia i poprawy funkcjonowania. Klient to osoba, szukająca wsparcia w ramach psychoterapii i to od niego zależy czy z pomocy skorzysta.
Psychoterapia Gestalt ma na celu poszerzanie świadomości funkcjonowania. W szczególności co do uczuć, myśli, doznań, podejmowanych działań w kontakcie z drugim człowiekiem. Dzięki dostrzeżeniu tego „co jest” i wzięcie za to odpowiedzialności zmiana reakcji emocjonalnych, sposobu myślenia, nawykowych zachowań stają się możliwe. Pojawia się wybór. Gdy wiem co robię i jak to robię, to mogę próbować nowych działań, eksperymentować, doświadczać czegoś nowego i sprawdzać jak jeszcze mogę być w świecie.
Aby terapia była możliwa klient wybiera terapeutę, decyduje się na terapię. Ważne jest, żeby znaleźć specjalistę, który ma odpowiednie kompetencje i jest osobą z którą faktycznie chce się pracować. Wybór kogoś odpowiedniego należy do klienta, a nie zawsze jest to zadanie łatwe (bezpłatna terapia w ramach NFZ często nie daje dużych możliwości wyboru terapeuty). Dopasowanie terapeuty i klienta są niezwykle istotne. Jeśli sposób pracy, osobowość i styl terapeuty pasuje Ci, może to przyczynić się do tego, że korzyści z terapii będą większe. Szczególnie istotne są kwalifikacje terapeuty. Nie wystarczy, że będzie to miła i wspierająca osoba. Profesjonalny terapeuta to taki, który ukończył 4 letnie szkolenie psychoterapeutyczne, albo jest na zaawansowanym etapie szkolenia i może już prowadzić psychoterapię. Rekomendacja jednego ze stowarzyszeń psychoterapeutycznych takich jak: Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii, Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Polskiego Towarzystwo Psychiatryczne szkoły, w której się uczy, jest potwierdzeniem, że terapeuta nabył odpowiednie umiejętności i przyswoił zasady etyczne konieczne do pracy terapeutycznej. Psycholog, psychiatra czy coach, którzy nie ukończyli specjalistycznego szkolenia nie mają kwalifikacji do takiej pracy. Terapeuta, z którym nawiążesz współpracę, koniecznie musi mieć doświadczenie własnej terapii szkoleniowej. Osoby, które nie przepracowały własnych trudności mogą nie być świadome swoich problemów i niekompetentnie pracować z klientami. Konieczne jest, żeby terapeuta korzystał z superwizji, czyli przyglądał się swojej pracy pod okiem innego doświadczonego terapeuty. Każdy terapeuta ma obowiązek uczciwie mówić o swoim przygotowaniu zawodowym i dlatego można śmiało o to go pytać. Warto mądrze wybrać odpowiednią osobę i to z nią rozpocząć przygodę, jaką jest psychoterapia.
Psychoterapeuta to osoba mająca umiejętności nawiązywania kontaktu z drugą osobą i stwarzania jej możliwość rozwoju. Terapeuta korzysta ze swojej świadomości tego, co dzieje się pomiędzy nim, a klientem i dzieli się swoją wiedzą w taki sposób, żeby wiedza ta pracowała na rzecz klienta, który ma szansę ją przyjąć. Odpowiedzialnością klienta jest to, co z doświadczeniami nabywanymi w terapii zrobi. Sukces terapii nie zależy tylko od tego, że widujesz się z wykwalifikowanym terapeutą. Zależy od tego, że stopniowo, z sesji na sesję, przez tygodnie, miesiące czy lata (w zależności od tego ile trwa Twój indywidualny proces) otwierasz się, doświadczasz siebie w kontakcie z drugim, ryzykujesz mówienie o swoich trudnościach, potrzebach i pragnieniach innej osobie, zastanawiasz co możesz zrobić dla siebie i to robisz. Na terapii można się dowiedzieć w jaki sposób funkcjonuje się tak jak się funkcjonuje i jak można "być" inaczej. Do klienta należy próbowanie nowych zachowań w swoim życiu – poza gabinetem. Terapeuta wspiera w tym procesie, ale nie może chcieć zmiany „za klienta” i za niego podejmować działań. Z mojego doświadczenia terapeutycznego wynika, że zmieniają się osoby, które po uświadomieniu sobie w jaki sposób funkcjonują, próbują czegoś nowego. Przyglądanie się swoim trudnościom i mierzenie się z nimi pozwala iść dalej, rozwijać się, żyć w sposób bardziej szczęśliwy, spełniony. Poznawanie samego siebie i pokonywanie trudności wymaga jednak sporo odwagi. Towarzyszenie w procesie psychoterapii osobom, które chcą się dzielić sobą, rozwijać, jest z punktu widzenia terapeuty ubogacającym wewnętrznie przeżyciem. Dla klienta, podjęcie psychoterapii może być jedną z ważniejszych decyzji życiowych.
Comments